Quantcast
Channel: szabásminta – Textilország
Viewing all 26 articles
Browse latest View live

Babanadrág szabásminta

$
0
0

A legkisebbeknek kényelmes, puha anyagú nadrágokból sosem elég. Ha van varrógéped és kedved az alkotáshoz, sorozatban készítheted a nadrágokat csemetéidnek. Szabásmintáról és alapanyagról Textilország webáruháza gondoskodik :)

Felkerült a webáruház Ingyenes szabásmintái közé egy egyszerű babanadrág szabásminta  74-es és 80-as méretben.

DSCF36581

Bármilyen puha kényelmes anyagból elkészíthető, lehet az akár plüss, futter vagy pólóanyag.

A szabásminták eléréséhez kattints az alábbi képekre!

74-es rajz280-as rajz2

Share


Babanadrág varrása lépésről-lépésre

$
0
0

DSC_1432

Most egy egyszerű szabású babanadrág elkészítését mutatom be lépésről-lépésre. Kisbabákról lévén szó fontos, hogy a nadrághoz kényelmes, rugalmas anyagot válassz. Sokan félnek a rugalmas anyagok varrásától, pedig háztartási varrógéppel is érdemes belevágni.  Ha van a gépeden rugalmas öltésprogram, akkor egy kis gyakorlással hamar rákapsz majd a rugalmas anyagok varrásának ízére és sorozatban készítheted a szebbnél szebb ruhadarabokat a csemetédnek.

Ha erről a témáról többet szeretnél megtudni, ajánlom az alábbi bejegyzéseket, amikben már részletesen taglaltam a legfontosabb tudnivalókat:

Összefoglaló a rugalmas anyagok varrásáról.

Overlock öltések a varrógépen.

ANYAGVÁLASZTÁS

Mint említettem fontos a kényelmes anyag. Megfelelő lehet a babaplüss, különböző futter vagy kötött pamut anyagok. Remek választás a rugalmas szálat is tartalmazó passzé anyag is, ami nem csak a derék és lábszár anyagául szolgálhat, hanem akár az egész nadrág is készülhet ebből a sokoldalú anyagból. Sokoldalú, hiszen a babasapkák, bodyk, felsők, kismamanadrágok derékrésze és sok egyéb varrására is remek választás. Textilország webáruházában is elérhető többféle meseszép színben. A most bemutatott nadrághoz én is ezt az anyagot használtam.

SZABÁSMINTA

A szabásmintát 56-74-es méretben megtalálod a webáruház INGYENES szabásmintái között. A letöltéshez regisztráció szükséges. Nem kell megijedni, senkit sem fogok kéretlen e-mailekkel bombázni. A regisztráció csak azt a célt szolgálja, hogy követni tudjam a letöltéseket és lássam hány embernek volt hasznos a munka, amit a minta elkészítésébe fektettem.  Ez egyfajta visszajelzés számomra. A  szabásmintához tartozó leírásban megtalálod a nyomtatással, szabással kapcsolatos részleteket, ezeket itt nem taglalom. A minta letöltéséhez KATTINTS IDE!

A VARRÁS MENETE KÉPEKBEN

DSC_1367Ezen a képen láthatók a nadrág kiszabott alkatrészei. Eleje és háta egyforma, a lábköznél toldás található, a derék és lábszár passzéval záródik. Kis rátét díszíti a nadrágot.

1. A rátét felvarrásával kezdtem. Ilyen rátétet bármilyen mintás anyagból készíthetsz. Nincs más dolgod mint kivágni a megfelelő mintát, megerősíteni rávasalható közbéléssel  (lehet akár kétoldalas is), majd felvarrni. Én a varráshoz ez esetben háromszoros egyenes öltést használtam, de applikálással is jó lehet.

DSC_1368 DSC_1369 DSC_1371

DSC_1372

 

2. Illeszd a toldást a lábköz középpontjához és varrd hozzá az elejéhez!

DSC_1376 DSC_1389

3. Színt színnel szemben illeszd hozzá a nadrág hátsó részét, és a lábszárnál kezdve a toldáson át varrd végig a másik lábszárig! Ezután varrd végig a két oldalvarrást!

  DSC_1396

4. A passzérész egy egyszerű négyzet, tetszőleges méretben kiszabhatod lényeg, hogy keskenyebb legyen mint a nadrág szára. A hosszával lehet játszani, lehet hosszabb vagy rövidebb. Varrd össze egyenes öltéssel, majd kifordítva hajtsd félbe!

DSC_1397 DSC_1399

DSC_1401 DSC_1402

5. Most varrd fel a passzérészt a nadrág száraihoz! Először tűzd meg a képen látható módon, majd varrd körbe úgy, hogy a keskenyebb passzét kissé húzva a nadrágszár méretéhez igazítod varrás közben.

DSC_1404 DSC_1405

DSC_1406 DSC_1409

DSC_1410

DSC_1413

6. Már csak a derékrész azaz a gumiház felvarrása van hátra. A bevarrandó gumi szélességének kétszeresére szabd a passzét 1-2 cm varrásráhagyással. Varrd össze a két végét egyenes öltéssel úgy, hogy egy kis nyílást hagysz a gumi befűzéséhez, majd kifordítva hajtsd félbe!

DSC_1414

DSC_1416

DSC_1417

7. Tűzd hozzá a nadrághoz és a szélességéhez igazítva, folyamatosan húzva a passzét varrd hozzá!

DSC_1420

DSC_1422

DSC_1423

8. Fűzd be a gumit és varrd össze a két végét! A szélesebb gumi elfordulhat, gyűrődhet a gumiházban, ennek elkerülésére le is varrhatod kívülről egyenes öltéssel, de közben egyenletesen nyújtsd meg a gumit!

DSC_1426

DSC_1427

DSC_1428

Ezzel el is készült a babanadrág. Varrhatod passzérész nélkül is egyszerűen visszahajtva az alját és a derékrészt. Ez esetben pár cm-el többet számolj rá szabáskor a felhajtáshoz és a gumiházhoz!

babanaci

Share

A varrás világhálója – bevezetés

$
0
0

Idén lesz 6 éves Textilország blogja. 2010-ben született az első blogbejegyzés, a címe kissé költőire sikerült Varrni vagy nem varrni? Ez itt a kérdés! 🙂 Pontokba szedve próbáltam érvelni amellett, hogy miért is jó ha magunk varrunk.

alexander-henry-sew-now-sew-wow-cotton-white-4.png

Hat év alatt sok minden változott. Ma már nem kell érvelni a varrás és egyéb kreatív alkotó tevékenység mellett. Mostanra szinte villámsebességgel vált trendivé a handmade, rengetegen varrnak, kézműveskednek.  Van aki csak kedvtelésből saját részre, mások pedig készítőként értékesítik is kézzel készült termékeiket. Az interneten mindent megtalálsz amire a sok különböző kreatív hobbihoz szükséged lehet. Számos webáruház kínál alapanyagokat, a Pinteresten és egyéb külföldi gyűjtőoldalakon rengeteg szabásmintát, tutorialt találsz, a technikákat youtube videókon keresztül is ellesheted. Bármit megtanulhatsz, amit csak szeretnél.

Olyan bőven el vagyunk látva mindennel, hogy az már-már szédítő. Új sorozat indul most útjára. A következő bejegyzésekben, szeretnék egy kis segítséget, egyfajta iránytűt adni a kezedbe, hogy tudd merre is indulj el ha az internet óceánján szeretnél halászni. Alapvetően a varrás témáját járjuk majd körül természetesen.

MIRE VAN SZÜKSÉGED A VARRÁSHOZ?

  • ötlet
  • szabásminta
  • alapanyag
  • varrógép
  • varrási útmutató

Ez így elég egyértelmű, de számos kérdés felmerülhet a bőség zavarában. Az ötlettel azt hiszem nincsen gond, csak beírod a keresőbe ami érdekel és máris rengeteg remek ötletet találsz, akár ruhákról, kiegészítőkről, lakástextilekről  legyen is szó. Ami több fejtörést okozhat az alapanyagok, szabásminták beszerzése és maga a kivitelezés. Mivel olyan sok lehetőség van, szeretném ezeket sorra venni, kicsit kifésülni az világháló kuszaságát ezeken a területeket. Tarts velem, igyekszem sok hasznos ötlettel, információval szolgálni. 🙂

Share

Ovizsák szezon közeleg

$
0
0

Éppen a nyár közepe van és még legalább egy bő hónap van hátra a szeptemberi, óvoda-ikolakezdésig. Sokan nyaralnak, pihennek, mi is túl vagyunk egy közös családi nyaraláson, a gyerekek is táboroztak, nagyszülőknél nyaraltak, volt pancsolás a kertben, dinnyézés, fagyizás minden mennyiségben. Szerencsére még nincsen vége, de gyorsan eljönnek azok az őszi napok is. Hogy ne maradjon minden az utolsó napokra ideje átgondolni, hogy mire is lesz szükség. Mivel a legkisebbel idén kezdjük az óvodát, újra aktuálissá vált az ovizsák témája.
Elő is vettem a pár éve készült szabásmintámat, hogy leporoljam.

kep

A webáruház ingyenes szabásmintái között találjátok. Töltsétek le Ti is! A letöltéshez regisztrálni  kell, ami csupán azt a célt szolgálja, hogy követni tudjam a letöltések számát. Ez egyfajta visszajelzés számomra arról, hogy hasznos volt a minták és leírások elkészítésébe fektetett idő és munka.

Ha Nálatok is aktuális most az ovizsák beszerzése-elkészítése INNEN tölthetitek le a PDF szabásmintát és varrásleírást.

Ha alapanyagot is szeretnétek, nézzetek szét a webáruházban!

Share

Fehérnemű varrása házilag – A szabásminta

$
0
0

A jó fehérnemű egyik fő ismertető jegye, hogy nem vagyunk tudatában annak, hogy viseljük. Miután felvettük eszünkbe sem jut, hogy rajtunk van. Ha mégis akkor valami gond van, ami megzavarja a komfortérzetünket, kényelmünket. Hogy mit tartunk kényelmesnek, kellemes viseletnek az nagyon szubjektív dolog. Sokfélék vagyunk alkatunkat, személyiségünket, igényeinket tekintve. Sokféle anyag és fehérnemű fazon létezik és kinek egyik, kinek másik jelenti a kényelmet.

Eddig átvettük, hogy milyen anyagokra van szükséged ha fehérneműt szeretnél varrni. Az előző részeket az alábbi linkeken találod:

Lehet, hogy közben már be is szereztél minden szükséges alapanyagot és jöhet a következő kulcsfontosságú dolog, ami nem más mint a szabásminta. Ez sok fejtörést szokott okozni. Honnan, hogyan, milyen szabásmintát használj?

DSC_1411 (1)

Lássuk milyen lehetőségek vannak!

Ha nagyon profin akarod csinálni és tengernyi időd, türelmed van akkor megszerkesztheted magadnak a mintát. Vannak olyan könyvek amikből meg lehet tanulni szabásmintákat szerkeszteni.

Kereshetsz olyan szabásminta magazinokat, amikben vannak fehérnemű minták is.
Az interneten minden van, ott is órákon át lehet szabásmintákra vadászni és biztosan találsz is majd jónéhányat.

Ezek a verziók időigényesek, hiszen fel kell kutatni a mintákat, lemásolni, kinyomtatni. Ha több családtagodnak is varrnál, akkor több méretet fazont kell találnod. Aztán ki tudja pontosak-e a minták méretei? Ez főleg a netről levadászott, ingyenes mintáknál lehet kétséges. A nyomtatás során is torzulhat a méretarány és lehet, hogy végül a fazon sem fog megfelelni.

Időből gondolom Neked sincsenek végtelen készleteid és szereted a gyors és egyszerű megoldásokat. Varrni egyébként is munka és időigényes dolog, ezért próbáljunk meg időt megspórolni ott ahol csak lehet. Egy végtelenül egyszerű, gyors és olcsó módszert javaslok.

Vedd most elő a kedvenc alsódat, azt ami tökéletes kényelmes és szívesen sokszorosítanád!
Neeeem! Nem fogjuk a régi módszernek megfelelően szétvagdosni és lemásolgatni az egyes darabjait. Lemásoljuk, de nem kell aggódnod a kedvenc darabodnak nem esik bántódása.

Egy bugyi szabásmintájának másolásakor a fő gondot az jelenti, hogy a gumi összehúzza az anyagot és nehéz kisilabizálni, megrajzolni az eredeti alkatrészeket.
A módszer bemutatásához egy egyszerű fazonú bugyit választottam, de más fazonokhoz vagy akár trikókhoz, kisfiú alsókhoz is használhatod ugyanezt a technikát.

HOZZÁVALÓK

3-5 cm vastag polisztirol (hungarocell) tábla
egy adag gombostű
skiccpausz vagy csomagolópapír
ceruza vagy filctoll a rajzoláshoz
olló

DSC_1377
Hungarocell táblát barkácsáruházakban vásárolhatsz. 50×100 cm-es méretben, több különböző vastagságban és minőségben kaphatók. Nekünk a legolcsóbb 3, 4 vagy 5 cm vastagságú elég lesz. Bármelyik megfelel.

Szabásminták készítéséhez javaslom, hogy szerezz be egy tekercs skiccpauszt! Általában nagyobb irodaszerboltokban megtalálod. Különböző szélességű tekercsek vannak. Az enyém 60 cm széles és sok évvel ezelőtt vettem. Valószínűleg még évekig elég lesz, pedig sokat használom. Fehér színű és pont annyira átlátszó amennyire szabásmintákhoz lennie kell.

SZABÁSMINTA KÉSZÍTÉSE

Hogyan másold le a kedvenc fehérneműd szabásmintáját? Mutatom a lépéseket. A bugyik ha megfigyeled általában három részből állnak, háta, eleje és a középső része, ami dupla.

A hungarocell táblát tedd az asztalra, teríts rá egy darabot a skiccpauszból és legyen kéznél a többi eszköz is!

DSC_1381

A háta másolásához hajtsd félbe a bugyit! A szabásmintához elég a fele, hiszen majd duplán hajtott anyagból szabod és így teljesen pontos lesz.

DSC_1386

Tehát a félbehajtott bugyit tedd a papírra és gombostűvel tűzd hozzá a hungarocellhez és annyira húzd szét a gumírozott részt, hogy az anyag kisimuljon. Vigyázz, hogy az anyagot ne húzd túl! Annyi gombostűvel rögzítsd a táblához amennyi elég ahhoz, hogy ne ugorjon össze!
Így megkaptad az eredeti méretű szabásmintát.

DSC_1388

A varrásráhagyásokkal egyelőre nem kell foglalkozni. Közvetlenül a szélek mentén rajzold körbe, majd vágd ki!
Ugyanezen a módon másold át az elejét és a középső részt is!

DSC_1391

DSC_1396

A középső résznél egyszerűbb ha nem hajtod félbe a bugyit, hanem az egészet rajzolod körbe és majd csak a minta felét vágod ki.

DSC_1403

DSC_1411 (1)

Ezzel megkaptad a tökéletes szabásmintát!

TIPP: A SZABÁSMINTÁK TÁROLÁSA

Miután kivágtad az egyes alkatrészeket érdemes ráírni a méretet, esetleg megjelölni valamiképpen a fazont is. Ha többféle mintát készítesz ezzel elkerülheted, hogy esetleg összekeveredjenek, elkallódjanak az elemek. A szabásminták tárolásához jó szolgálatot tehet a lefűzhető genotherm, amibe méretenként beteheted a szabásmintákat és egy dossziéban lefűzve gyűjtögetheted.

Share

Fehérnemű varrása házilag – A szabás

$
0
0

Előző részekben a fehérnemű varrás alapjait és a szabásminta készítés legegyszerűbb módját vettük át. Miután elkészült a szabásminta következhet maga a szabás. Ne feledd, ahogy már fentebb volt róla szó, szabás előtt mindenképp avasd be a kiválasztott anyagot! Ha már ez is megvan akkor, lássuk mire lesz még szükséged a szabáshoz!

IMG_0295

SZÜKSÉGES ESZKÖZÖK
anyag
szabásminta
gombostűk
jelölő kréta vagy filc
olló
Ha teheted a szabást megfelelő magasságú asztalon végezd! Erre a célra tökéletesen megfelel akár az étkező asztal is. Földön, alacsony asztalon szabni nagyon kényelmetlen és derékfájdító dolog, ezeket inkább kerüld!

A SZABÁS MENETE
Ebben az esetben is ezt az egyszerű bugyi mintát használom illusztrálásként, de más fazonnál vagy más fehérneműnél is követheted ugyanezeket a lépéseket.

Emlékszel, a szabásminta elemeinek csak a felét rajzoltuk meg, hogy a duplán hajtott anyagból szabva teljesen szimmetrikusak legyenek a kiszabott alkatrészek. Másik fontos dolog, hogy nem tettünk a mintához plusz varrásráhagyásokat, ezért most kell átgondolnod, hogy a fazonnak megfelelően hol, mennyi ráhagyással számolj! A varrásráhagyás fazontól is függ, de általánosságban elmondható, hogy az összevarrandó részeknél 0,5-1 cm-t érdemes ráhagyni.

DSC_1337

Terítsd ki a kiszabandó anyagot és hajtsd félbe színt színnel szembe!Illeszd az anyag hajtott széléhez a szabásmintát úgy, hogy mindenhol legyen elég anyag a ráhagyásokhoz is. A szabásmintát gombostűkkel pár helyen tűzd hozzá az anyaghoz. Miután megtűzted jelölő krétával vagy filccel körbe is rajzolhatod a mintát, bár nem feltétlenül szükséges. Ha szeretnéd külön jelölheted a varrásráhagyásokat is.

DSC_1338

A varrásárhagyást is hozzávéve szabd ki az adott elemet! Ha nem jelölted meg filccel a mintát gombostűket csak vágás után vedd ki! Így biztosan nem csúszik el a szabásminta menet közben.

A többi elemet is a fentiek szerint szabd ki, tehát az elejét és a középrészt is!A középrészből 2 darabra lesz szükség.

DSC_1347

DSC_1348

DSC_1353

Elkészültünk a szabással, megvan minden alkatrész. Mielőtt a varrás menetére térnénk először sorra vesszük az összes lehetséges öltéstípust, amit használhatsz az összevarráshoz, illetve a különböző típusú gumiszalagok felvarrásához.
Ha az alapanyagokkal, szabásminta készítéssel és a szabással kapcsolatosan bármilyen kérdésed felmerülne szívesen válaszolok. Keress bátran e-mailen, minden levélre igyekszem válaszolni.
e-mail cím: textilorszag@gmail.com

Share

Viewing all 26 articles
Browse latest View live